Úvěr COVID

První finanční nabídka od státu je úvěr COVID od Českomoravské záruční a rovojové banky a.s. (vlastní ji stát), kterým nabízí stát bezúročnou půjčku pro malé a střední podniky.

Při spuštění žádostí o nový úvěr o něj byl takový zájem že 20.3.2020 byla pozastavena registrace žádostí. Původně alokovaných 600 milionů pro tento program předčily žádosti několikanásobně – poslední informace o celkovém objemu žádostí přesahovaly 5 000 000 000 Kč.

Základní parametry úvěru:

  • výše úvěru 500 000 Kč – 15 000 000 Kč
  • bez úroků a bez poplatků
  • až do 90% způsobilých výdajů projektu
  • splatnost 2 roky
  • odklad splátek na rok

Půjčku lze použít na financování provozních výdajů a financování drobného hmotného a nehmotného majetku, případně zásob. Úvěr COVID je určen pouze pro subjekty, které jsou schopny prokázat ztrátu příjmu na základě opatření souvisejících s šířením koronaviru.

Trochu problémem u tohoto úvěru je žádost, která musí proběhnout online přes podatelnu , což je v dnešní době výhodnou. Zásadním problémem je ale byrokratická náročnost. K žádosti připojujete všechny účetní výkazy včetně daňových přiznání 3 roky zpět, dále si je musíte vymyslet i na 3 roky dopředu. Rovněž je potřeba vyplnit cca 5 excelových tabulek, týkajících se většinou naprosto neodhadnutelných informací a propočtů do budoucna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *